Edinburgh International Curlers’ Gathering 2018

The Gathering organised by Penicuik Curling Club members was held over the weekend 23-25 March.  It turned out to be particularly successful.  Yet again Penicuik turned out an ‘A’ team to run the event.  Barbara Gillespie and Janette Lambie manned the Registration Desk on the Friday and supported the rest of the team throughout the weekend.  Christine Hope and Pam Ramsay carried out a multi-faceted fund raising campaign with their customary skill and success.  Pam aided by Chris managed the changeover of names on the scoreboards.  Pam always seemed to know when teams required substitutes and did her best to sort things out.  Jean Noble and Linda Hunter took charge of the important scoring task.  Jim Ramsay made sure that we delivered transport where and when we had to, and was an excellent MC at the Dinner/Ceilidh and at the prize giving.

This year we had 15 overseas teams, from Canada, Italy, Sweden, and Switzerland, in the competition.  Penicuik played Niederdorf Old Boys, SUI Wuest, and DAFS in the Preliminary Group Stage.  After winning two games they ended up in Final Group C.  The Roaring Stones (aka Penicuik 2) played Balfron Wolves, Lausanne Easy Curlers, and Moosehorn IF in their Preliminary Group, and again after winning two of these games ended up in Final Group C.  The two Penicuik teams both lost to Slajding Bois who went on the win Group C.  The final game of the weekend involved a head-to-head meeting of the two Penicuik teams.  The result was a narrow win for The Roaring Stones, reversing the outcome of the same tie in last years’ event.  So no prize, but bragging rights for The Roaring Stones this time.

The Penicuik team over the weekend was skipped by Dave Anderson, with Andrew Lambie at Third, and other players drawn from John Glidden, Reg Dunbar, Liz Anderson, Ken Hunter, Craig Brown, and David Gillespie.  The Roaring Stones team comprised Murray Hope, Jim Ramsay, Robert Beaton, Ronnie Hope, and John Jacobs.  Jim Cowper played with Corriefisters, and Kirsty McWilliams helped out a Canadian team on the Sunday.

As well as raising funds to support the Gathering, Christine and Pam raised over £500 per the Curl Edinburgh 2018 appeal by raffling a jacket that Eve Muirhead had donated to Pam.  What a magnificent achievement.

A selection of photographs can be viewed on a sub-page of the Gallery.

Closing Bonspiel

The Club season terminated with a bonspiel on Wednesday 28 March.  Six teams were drawn to play in  single games where the players rotated rink position throughout their tie.  Perhaps surprisingly, the spread of results (shots up) was relatively narrow with the eventual winners on +2, and the ‘Foundation Team’ on -1.  The winners were  Jim Ramsay, Liz Anderson, Elaine Lambie, and Vic Ramage; the ‘Foundation Team’ consisted of Margaret Carr, Ronnie Hope, and Barbara Gillespie.

After a refreshment and a supper in the ECC dining room, the trophy and prizes were presented by the sponsor, Jean Lennie.

Kettle Decider

The outcome of the Kettle League was decided yesterday evening by the game between Team Lambie and Team Ramsay.  Team Lambie enjoyed a decisive win, making them the champions for 2017-18.

Congratulations to Andrew and his team of Ronnie Hope, David Gillespie, and Elaine Lambie.

Midlothian Province League

Province League Division 2
The final league games of Province League division 2 were played last night. Although the top two positions (Currie/Balerno and 37 Club) were unassailable, the remaining positions depended very much on how the other games played out to determine which of the three teams on 6 points (including Penicuik) and the two teams on 4 points, joined Stewart’s Melville in the relegation position.
Having played 37 Club the night before and being soundly beaten, we were not confident about the outcome and after 4 ends we were 4 shots to 1 against, but we rallied and won the next three ends stealing a three on the last end to win the game by 6 shots to 4 thereby securing third place in the league.  A good effort!
Well played over the season, the squad of Murray Hope, Iain Scott, John Jacobs, Robert Beaton and Dave Anderson .
D Anderson

37 Club Annual Challenge Match

Penicuik met our friends from 37 Club for a double rink match on Monday 19 March.  The Penicuik Teams were Jim Ramsay, Dave Anderson, Robert Beaton, and John Glidden; and Andrew Lambie, Keith Morris, Ken Hunter, and Ronnie Hope.  Team A (Ramsay) got off to a slow start but recovered to end their game 3-5 down.  Team B started with a three in the first end but ran out 3-10 down.

Congratulations to 37 Club on a second consecutive win in the challenge.

 

 

Intermediate Points 2017-18

Nine members contested the medal for the Intermediate Points yesterday evening (13 March).   Seven disciplines were completed, with Wick & Curl In being omitted.  Craig Brown established a narrow lead from the early stages and managed to hold on to win the medal on 26 points.  Barbara Gillespie emerged from the chasing pack to finish second on 23 Points, and Vic Ramage came in third on 21 points.  Barbara, along with Janette Lambie and Jean Noble, scored at each of the disciplines played. 

Thirds League

In the Thirds League games this evening (Monday 12 March) Team Beaton had a win over Team Carr and thereby established themselves as league winners with one game still to play.

Congratulations to Robert and his team of Christine Hope, Barbara Gillespie, and Jim Hume.